PLM (Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi) artık tek bir uygulama değil. / From Now on, PLM is not a single application.


Geleneksel olarak, PLM, otomotiv gibi mühendislik merkezli endüstrilerde, daha sonra MRP / ERP sistemleri tarafından malzemelerin maliyetlerinin hesaplanmasında ve tedariğinde kullanılacak malzeme listelerini (ürün ağacı) oluşturmak için kullanılırdı.

Bununla birlikte, artık şirketler giderek artan bir şekilde PLM’i işletmede mühendisler arasındaki işbirliğini geliştirmek ve dizayn sürecini desteklemek için kullanıyorlar; ayrıca, PLM’in mühendislik ve işletmenin ötesinde etkin bir rolü olduğu konusunda hemfikir.

PLM artık tek bir uygulama değil, pazarlama ve satış sonrası hizmetler gibi birçok iş sürecini destekleyen bir yönetim sistemi haline gelmiştir; mühendislik bilgilerinin, tasarım sürecinden başlayarak, müşteride ekonomik ömrünü yitirene kadar geçen süreçte takip edilebilmesine imkan verir, yeni tasarlanan ürün ile ilgili teknik resim ve revizyonların yönetimini, imalat aşamalarında yapılan konfigürasyon değişiklik ve revizyonlarının kayıt altına alınmasını mümkün kılar ,kurumsal enerjinin ve Mühendislik çalışmalarının, ürün geliştirme çalışmalarına (AR-GE) yönelik alanlara harcanmasına yardımcı olmaktadır.
PLM şirket içinde daha stratejik bir role sahip olmalı, sadece PLM aracının kurulumunu yapmak yeterli değil, sürekli desteklemek ve devam ettirmek gerekiyor. PLM aynı zamanda bir iş stratejisidir. Artık şirketin üst düzey yöneticileri maliyet tasarrufu yerine şirketleri yenilikçiliğe sevk eden Bilgi Teknolojileri için daha fazla yatırım yapma eğilimindeler. Yeni PLM uygulamaları yenilikleri birçok farklı yolla sağlayabilir. Örneğin; mühendislerin bir ürünün bölümlerini, dizaynın geri kalanına dokunmadan tekrar dizayn etmelerini sağlar: Bunun anlamı, bu şeyi tekrar dizayn etmek ve tamamen yeni bir malzeme listesi oluşturmak zorunda olmadığınızdır. Ayrıca PLM, mühendislerin pazara zaman kazandırmak için mekanik ve pazarlama departmanlarıyla işbirliği içinde çalışmalarına yardım eder.

2 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. Goker Sarp dedi ki:

    Yazının Subcon Turkey dergisindeki yayını:

    http://www.subconturkey.com/2010/Temmuz/haber-PLM-Urun-Yasam-Dongusu-Yonetimi.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s